Preklad ako profesia

prekladatelstvoMáte radi angličtinu, nemčinu, francúzštinu, taliančinu, či ruštinu?

Alebo uprednostňujete iný cudzí jazyk, ktorému sa dlhodobo venujete a vašou túžbou a želaním je byť v každodennom kontakte s týmto jazykom? Rovnako ste však nezanevreli ani na svoj rodný jazyk a v škole ste dávali na hodinách slovenčiny poriadne veľký pozor? Máte radi tvorivú prácu? Máte radi stále nové projekty a nové výzvy? A radi na sebe neustále pracujete?

Ak ešte neviete, čím by ste v živote chceli byť alebo túžite po nejakej zmene a na všetky vyššie uvedené otázky ste odpovedali kladne, možno je vašim vytúžením zamestnaním práve prekladanie.

Áno, prekladanie, rovnako ako aj tlmočenie, je profesiou. Je to však veľmi náročná profesia – fyzicky, psychicky, emocionálne. Byť prekladateľom si vyžaduje trpezlivosť, neustále vzdelávanie a získavanie praxe. Nehovoriac už o tom, že byť prekladateľom je neuveriteľne stresujúce. Prekladať neznamená len sedieť doma v pohodlných tepláčikoch a pracovať len keď máte chuť. Žiadne také!

Prekladateľ má svoje termíny a nemyslite si, že prekladateľ dostáva stále rovnaký text, ktorý dokáže vyhotoviť za jednu, maximálne dve hodinky. Obzvlášť ťažké sú pri prekladaní začiatky, pretože hoci ste napríklad aj vyštudovali odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, zaručene sa však vo vašej praxi stretnete s prípadmi, na ktoré nebude vedieť nájsť riešenie a vtedy bude musieť zapojiť svoju kreativitu, svoje znalosti a prípadne aj svojich kolegov do riešenia daného prípadu. Určite vám to však dá do budúcna viac, akoby ste sa hotové návody dočítali niekde v knihách.

Pri prekladaní neexistuje univerzálny návod, existujú len zaužívané pomôcky, pravidlá a rady, na ktoré však tiež musel niekto pred vami prísť, takže si nemyslite, že to má, či mal niekedy iný prekladateľ jednoduchšie.

Ak chcete byť v tejto profesii dobrým, musíte na sebe neustále pracovať, musíte sa obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti a vynaliezavosti, ale na druhej strane si môžete byť istý, že príjemný pocit a hrdosť na samého seba po dobre vykonanej práci vás bude ešte dlho hriať pri srdci!

Ak sa teda rozhodnete vydať na túto ťažkú, ale zaujímavú cestu plnú nových výziev a dobrodružstiev, určite neoľutujete!