Ako a rýchlo sa naučiť cudzí jazyk

cudzie_jazykyPri štúdiu cudzích jazykov sa u nás okamžite prejaví neskutočná netrpezlivosť.

Najradšej by sme boli, aby sme už po prvej hodine dokázali plynule rozprávať našim vysnívaným cudzím jazykom. A keď sa nám to nedarí ani po tretej, či po štvrtej hodine, zrazu sa nám prestáva chcieť.

Štúdium cudzieho jazyka nie je jednoduché, ale nemusí byť ani také náročné! Práve teraz je ten najlepší čas na to, aby ste sa začali učiť a aj naučili Vás vysnívaný a obľúbený cudzí jazyk.

Najdôležitejšie sú schopnosti a želania, veď práve oni sú tou hnacou silou, ktorá Vás ženie vpred pri učení sa cudzieho jazyka! Čo sa týka schopností, nepochybujte o tom, že ich máte a nevyhovárajte sa už viac na to, že ste „jazykový antitalent“. Naučiť sa cudzí jazyk dokáže každý kto chce! A práve teraz prechádzame k želaniu. Ako sa hovorí: „želanie je tisíc možností a neželanie je tisíc príčin“. Tak už viac nehľadajte výhovorky a odvážne sa pustite do štúdia.

Rovnako dôležité je určenie si reálnych cieľov. Vyberte si konkrétny dôvod prečo a do kedy sa daný jazyk chcete naučiť, napríklad o rok idete na dovolenku do Španielska a chcete sa tam vedieť dohovoriť alebo chcete zmeniť svoju prácu a viete, že práve cudzí jazyk ako angličtina alebo španielčina vynikajúco doplní Váš životopis a otvorí Vám dvere k lepšej budúcnosti.

Pri učení cudzích jazykov využívajte konverzačné príručky. Sú vynikajúcou pomôckou, pretože Vám dávajú možnosť predstaviť si konkrétnu situáciu a píšu sa v prvej osobe, takže presne viete ako a čo máte v danej situácii povedať. Odporúčame Vám učiť sa jednotlivé témy postupne, zároveň sa učte aj príslušné slovíčka a neponáhľajte sa, pre každú tému si vydeľte aspoň 2 alebo 3 dni.

Ďalšou skvelou metódou, ktorú si môžete osvojiť je naučiť sa denne 30 slov, z ktorých 5 bude slovies. Každý deň sa naučte slová na jedno písmeno, pričom každý deň pokračujte iným písmenkom. Začnete teda 30 slovami na A a druhý deň sa zase naučíte 30 slov na B, atď. Odporúčame Vám učiť sa každý deň, bez prestávky.

A jedným z najefektívnejších spôsobov učenia cudzieho jazyka je bezpochyby metóda Berlica, podľa ktorej by ste mali začať rozprávať v cudzom jazyku už od prvého dňa učenia sa. Jednoducho budete opisovať všetko, čo vidíte okolo seba. Najskôr si osvojíte slovíčka a frázy a len potom sa zaoberáte gramatikou, presne tak ako keď sa malé dieťa učí jazyk.

Ak sa venujete samoštúdiu, venujte sa mu denne aspoň 30 minút! Rozdeľte si slová tematicky (obed, obchod, lietadlo) a opisujte všetko, čo okolo seba vidíte. A pokojne sa rozprávajte aj sami so sebou.

Pri učení akéhokoľvek cudzieho jazyka nezabúdajte na svoju motiváciu a pustite sa smelo do učenia!