Kto ovláda najviac jazykov na svete?

preklad-jazykovViete si predstaviť, že na svete existujú ľudia, ktorí ovládajú hneď niekoľko cudzích jazykov?

Poviete si ok, tak je možno na svete niekto, kto sa dohovorí 5 cudzími jazykmi. Je to „Pán“, ale určite vie len podobné jazyky. My však vôbec nehovoríme o podobných jazykoch a vôbec nemáme teraz na mysli čísla v rozmedzí do desať. Verte, či nie na svete sú aj ľudia, ktorí ovládajú dokonca aj viac ako 20 cudzích jazykov. Znie to neuveriteľne, veď niektorí z nás sa ťažko-horko trápia už pomaly desať rokov s tou nešťastnou angličtinou, ale skutočne je to tak. Je jasné, že si takýto ľudia zaslúžia náš obdiv a úctu!

Pre konkrétny príklad ani nemusíme chodiť veľmi ďaleko, pretože takéhoto jazykového rekordmana máme aj u nás doma. Je ním PhDr. Milan Odran, CSc., ktorý ovláda viac ako dvadsať cudzích rečí, medzi nimi je napríklad ruština, poľština, ukrajinčina, nemčina, španielčina, gréčtina, taliančina, maďarčina, kórejčina, arabčina, japončina a iné. Musíte uznať, že to ani náhodou nie sú veľmi podobné jazyky…

Aj vy sa teraz cítite zahanbene, že ako sa tak môžete trápiť s jedným jazykom, keď sa to očividne dá rozbehnúť aj vo veľkom? Možno vás práve náš článok a príklad nášho šikovného slovenského rekordmana inšpiruje k tomu, aby ste sa na sto percent pustili aspoň do tej jednej cudzej reči, ktorú chcete vedieť už takmer päť, desať, či dokonca viac rokov. A ktovie, možno to bude len začiatok a aj z vás sa stanú naši multijazykoví rekordmani. Chce to len správnu motiváciu, trpezlivosť a pevnú vôľu, nuž a malo by vás to samozrejme aj baviť. Jedna vec je však o tom písať a druhá zrealizovať to. Preto sme sa rozhodli, že vám uvedieme ešte jeden inšpiratívny príklad, tentokrát však už zo zahraničia.

Skvelými jazykovými schopnosťami by sa mohol pochváliť aj J.R.R.Tolkien, autor Pána prsteňov a ďalších kníh, ktorý ovládal podľa niektorých zdrojov až sedemnásť cudzích jazykov. Ďalší veľmi šikovný pán!

Viac príkladov vám už však uvádzať nejdeme, pretože aj my sa chceme priblížiť k týmto veľkým pánom, a tak sa utekáme učiť ďalšie cudzie jazyky!